Druhy samotářek

  Fotogalerii profesionálních fotografií včelek samotářek pana Stanislava Krejčíka si můžete prohlédnout ZDE

  Další fotky samotářek naleznete ZDE

Dle vědeckých poznatků u nás žije stovky druhů samotářek. Každý druh má trochu jiný způsob života. Liší se vzhledem i velikostí.

Najdeme mezi nimi malé trpaslíky, velké jen několik milimetrů, ale i samotářky velikosti čmeláků.

U některých druhů přezimují pouze oplozené samičky, u jiných kukly či mladí jedinci obou pohlaví, kteří se posléze na jaře páří.

Podle svých vlastností dostaly některé rody pozoruhodná česká jména.Třeba čalounice si budují příbytky ze sešitých ústřižků listů. Pískorypky si zase vyhrabávají chodičky až půl metru hluboké a na konci rozšířené do komůrek pro larvy.

Máme zde také maltářky, ruděnky, pilorožky, ploskočelky, olejnice a další. Každá trochu jiná, každá zajímavá.

Ale jsou i druhy, které žádné české jméno nemají.

Co však mají všechny společné je to, že jsou užitečné a není třeba se jich bát.  Samičky žíhadlo používají jen pokud  jsou v přímém ohrožení života.   Zkusil jsem se několikrát k jejich domečkům rychle přiblížit a mnohokrát se díval do jejich komůrek. Nikdy se nepokusily mě napadnout, byť nebyly z mého vyrušování právě nadšené.

Pokud se chceme naučit jednotlivé druhy samotářek rozpoznávat, doporučujeme zakoupit knihu Blanokřídlí České republiky I, kterou vydalo vydavatelství Academia v roce 2010. Dozvíte se v ní i mnoho dalších zajímavých informací. Špatně se shání.

 

 

Přestvůrka 162, Černé Voděrady, PSČ 281 63, e-mail: petr.dobry@hnutiduha.cz, www.hnutiduhastrednicechy.cz