Otázky a odpovědi

Kdy je nejlepší domeček pro včelky samotářky instalovat? Hanka Nováková

Domečky lze instalovat celoročně, není jich nikdy dost:-). Někdy osídlení úkrytu chvíli trvá, domek často musí "opršet" aby nevoněl včelkám novou. Pokud tedy chceme aby na jaře včelky domek osídlily, bylo by nejlepší jej umístit již na podzim. Když to nezvládnete, tak nevadí a vyvěšujte na jaře nebo v létě. Nic horšího, než že osídlovací doba bude trochu delší se stát nemůže :-).

Proč se těmto včelkám říká "samotářky"? Zuzana D.

Milá Zuzko, to je proto, že žijí osamnělým životem. Nikdy se neshlukují do velkých rojů. Každá samotářky má svůj vlastní úkryt, kam snáší maximálně 10 vajíček do oddělených buněk. Aby osamnění samotářek bylo ještě větší, tak téměř vždy zemřou dříve než jejich "děti", vylíhlé z vajíček a posléze larev, vylezou na "svět".

Jak přestěhovat samotářky z míst, která se chystáme zateplovat nebo jinak upravovat?
Více podobných dotazů

 

Samotářky jsou extrémně věrné svému bydlišti, což je v tomto případě spíše nevýhoda.  Není výjimkou, že následné generace žijí ve stejných úkrytech i desítky let.

Každopádně díky, že na ně myslíte a nechcete je hubit. Mnoho jiných by to bez rozmyslu udělalo.

Nejlepší možnost je umístit jim do těsného sousedství stávajících úkrytů náhradní úkryt. Mohou být přenosné.  Ty můžete,  po jejich osídlení, přenést na jiné stálé místo, kde jsou podobné úkryty, jako byly ty původní. Ale ještě lepší je nové úkryty nechat tam kde jsou stávající. Zateplíte zeď a na ní pověsíte cihly s otvory a podobně. Ale pozor. Pokud u vás samotářky sídlí ve zdi, musí být náhradní otvory také cihlové nebo z jílu. Pokud ve dřevě, měly by být otvory vyvrtané ve dřevě atd.

Pokud máte koupené nebo udělané náhradní otvory a je dostatek času, je nejlepší nechat včelky expandovat do nových úkrytů a teprve poté původní úkryty postupně zakrývat.

Pokud je přestavba na spadnutí, snažíme se alespoň úkryty zakrýt v době, kdy v nich nejsou ani včelky ani vajíčka nebo larvy, nebo jen minimum. Pak už nezbývá než doufat, že včelky vaší zahradu neopustí a nové úkryty jim budou vyhovovat.

Extrémnějším řešením je vyjmutí  původní , zabydlené  části  dřeva nebo zdi,  a jeho přesunutí na jiné chráněné místo s podobnými klimatickými podmínkami.

Ještě složitější je to včelek hnízdících v zemi, kterou potřebujete přesunout - kompost, pískoviště.... Tady je každá rada drahá. Obvykle se při sebeopatrnějším přesunu hlína i písek rozpadnou a tím dojde ke zničení jejich komůrek. I tady je proto dobré plánovat včas předem. Pokud je totiž více času je možné hlínu podobného složení ze sousedství nasypat do nějaké bedýnky a tu umístit do těsného sousedství místa, které včelky obývají. Pak už nezbývá než doufat, že minimálně některé včelky si vyberou pro rozmnožení tuto bedýnku. Minimálně malá čast další generace včelek může být takto zachráněna.

Držíme palce, ať se stěhování povede a napište nám o tom. Třeba přijdete na postup, který by mohli využít i další lidé s podobným probléme. Díky

Přestvůrka 162, Černé Voděrady, PSČ 281 63, e-mail: petr.dobry@hnutiduha.cz, www.hnutiduhastrednicechy.cz