Vlastní chov

Pořídit si své vlastní samotářské mazlíčky na zahradu, ale i balkon, je naprosto jednoduché. Stačí těmto poustevnicím připravit vhodné úkryty, kde by mohly naklást svá vajíčka a případně přezimovat.

Více o úkrytech pro včelky samotářky ZDE

Téměř každý druh si přitom buduje své hnízdo poněkud odlišným způsobem, proto můžeme vyrobit nebo zakoupit více různých úkrytů pro přilákání více druhů. Fantazii se meze nekladou. Je dobré vědět, že některé druhy samotářek mohou využívat stejné domečky a tak na vás ze dvou dutinek vedle sebe mohou vykukovat různé druhy včel.

Domečky včelek lze kombinovat i s úkryty pro další užitečný hmyz na zahradě – zlatoočka, berušky...

Fotky domků, které prodává Zelená domácnost.com  můžete vidět ZDE

Fotky dalších domků můžete vidět ZDE

Některé druhy těchto včelek si budují chodbičky pro hnízdo sami, těm stačí připravit jen vhodný terén, třeba hlinitopísčitý kopeček, kamenitou zídku v zahradě spojovanou hliněnou maltou nebo zídku z neomítnutých porézních nepálených cihel.To vše je ideální terén pro zemní včely: pískorypky, ploskočelky, chluponožky.

Včely drvodělky zase vyhledávají staré ztrouchnivělé dřevo, což můžeme snadno vyřešit jeho ponecháním v zahradě (výborné i pro jiný užitečný hmyz!).

Řada druhů včelek samotářek využívá různé již existující dutiny a chodbičky ve dřevě nebo ve zdech nebo cihlách. Vyplatí se proto jim připravit dutiny různých tvarů a průměrů a umístit je na různých místech v zahradě. Sami uvidíte, které si včely vyberou. Obvykle dávají přednost domečkům umístěných na chráněných místech na slunci, ideálně s orientací na jih. Pokud je to možné, vchody do dutin by měly být chráněné před deštěm.Připravte se na to, že někdy včelkám osídlení úkrytů chvíli trvá. Ale po prvním obsazení rychle nabere osidlování připravených chodbiček velmi rychlé tempo.

Pokud jde vše dobře, již po pár týdnech lze sledovat čilý provoz včelek u většiny domečků. Včely komůrky čistí, kladou do jednotlivých dutinek vajíčka a nosí  potravu pro budoucí larvičky a poté uzavírají – a tak pořád dokola.

U nás nepatrně vyšší obsazenost  byla u domečků umístěných na zahradě již v předjaří, než u těch, co jsem umístil až v červnu. Doslova nával byl u domečků umístěných u vrby jívy a v kvetoucí louce. Ze zkušeností ale víme, že včelky časem obsadí i domečky umístěné na balkonech, pokud nejsou umístěny výše než okolní vegetace (i stromy) a pokud v okolí samozřejmě něco kvete.

Samotářky jsou velmi vynalézavé. Pokud nenajdou vhodné dutinky venku, dokáží využít i dutinky, kde bychom je nečekali. V panelových domech s plastovými okny využívají třeba díry v rámech oken. Dokáží využít i bambusovou zvonkohru zavěšenou nad dveřmi... Neváhají ani vlétnout do místnosti s otevřeným oknem a vyplnit dutinky v místnosti.

 

 

Přestvůrka 162, Černé Voděrady, PSČ 281 63, e-mail: petr.dobry@hnutiduha.cz, www.hnutiduhastrednicechy.cz