Péče o domek Během roku

Když máte domeček pro včelky samotářky zaplněný komůrkami se včelími zárodky, chcete je samozřejmě během podzimu a zimy ochránit, aby měly co největší šanci na přežití.

Samičky včelek udělaly, co mohly, aby jejich potomci přežili zimní období bez úhony. Včetně toho, že nechaly uvnitř komůrek zásobu potravy v podobě pylu a nektaru a některé druhy navíc oddělily jednotlivé komůrky vodotěsnou vrstvou. I tak ale můžeme my lidé přidat ruku k dílu a včelí zárodky na zimu ještě více zabezpečit.

Ochrana před deštěm

Jde o nejdůležitější opatření v případě včelek samotářek. Deště a vlhka bývá u nás na podzim a v zimě požehnaně, vlhkost by mohla způsobit plíseň a včelí zárodky zahubit.

Domeček pro včelky samotářky by měl mít stříšku s přesahem, i tak ale nic nezkazíte, když v období, kdy už není hmyz aktivní (podzim až zima), přemístíte celý domek dočasně na nějaké chráněné a suché místo. Může to být třeba garáž, kůlna, veranda nebo jiné místo, kam neprší. Včelí zárodky mají rády sucho a chladno, ideálně konstantní teplotu. Neberte je tedy dovnitř do vytápěného domu, ani je nedávejte blízko k oknům, kde může teplý vzduch z domu unikat. Samozřejmostí je vrátit domek počátkem března zpět na své místo, aby měly včelky šanci vylétnout.

Pozor na ptáky

Protože je domek pro včelky samotářky venku, měli bychom ho uchránit před ptáky, kteří si rádi pochutnají na včelích larvách. To platí celoročně, ale zimním období je hmyzu pomálu, takže taková šťavnatá včelí larva je vyhledávanou pochoutkou. Někteří ptáci jsou tak vychytralí, že si z domečku odnášejí celé dutinky naplněné larvami.

Především datlovití jako je datel, strakapoud nebo žluna si rádi na larvách smlsnou a domeček vám s přehledem vyplení během několika málo hodin. Je to dost smutné, když si uvědomíte, jak dlouho to včelce trvalo, než zaplnila všechny otvory v domečku.

Jednoduchým opatřením je překrýt přední část domečku dostatečně hustým pletivem, tím zamezíte ptákům v přístupu k larvám. Pokud včelka pletivem proletí, můžete ho na domečku nechat po celý rok. Pletivo může být pro jistotu trochu předsazené, aby ptáci do včelích komůrek nedosáhli. Některé prodávané domečky jsou už takovou ochranou vybavené, takže máte o starost méně.

Jak je to s čistěním dutinek?

V mnoha lifestylových článcích o včelkách samotářkách se lze dočíst, že po vylétnutí nových včelek by se měly dutinky vyčistit jako prevence proti včelím parazitům. Bohužel autorům článků, které jsou obvykle převzaté ze zahraničí, nedochází, že zdroj, ze kterého čerpají, pojednává o komerčně prodávaných včelkách samotářkách (ano, hlavně v zámoří je to ohromný byznys). Tyto samotářky si lidé kupují ve formě kokonů pro opylení zahrady, obvykle se jedná o druh osmia. Všechny tyto včelky mají stejný životní cyklus, a tak nelze proti čištění dutinek v doporučené době po vylétnutí samečků a následně samiček nic namítat.

JENŽE. Na naší zahradě žije v jednom domečku obvykle více druhů samotářek. A každý druh má trochu jiný životní cyklus. Některé zimují ve formě vajíčka, jiné jako larvy a další dokonce i jako vylíhlé dospělé včelky. Některé proto vylétávají časně na jaře, jiné až skoro v létě…

Laik nemá vůbec šanci poznat, jaký druh samotářek mu obývá domek nebo konkrétní dutinku. V takovém případě, pokud by se řídil pokynem k čištění, velmi snadno místo škůdců vyčistí již novou generaci včelek (vajíčka nebo larvy).

Proto každé takové kompletní a pravidelné čištění dutinek může napáchat více škody než užitku. I bez něj ale můžeme alespoň částečně zamezit roztočům a dalším predátorům v napadení dutinek. Je ale nutno si uvědomit, že i predátoři do přírody patří.

Zde pár pravidel:

1) Nebudujeme žádné giga domy pro samotářky s tisíci dutinek. Nic takového se v přírodě také nevyskytuje. Je lepší pořídit raději několik menších domků a rozmístit je po zahradě.

2) Obsah domku chráníme před ptáky mřížkou předsazenou cca 1 cm před přední části dutinek. To jim znemožní vybírání dutinek.

3) Včelky si dutinku před zabydlením samy vyčistí, není potřeba jim v tom pomáhat.

4) Dutinku můžeme sami čistit jen v takovém případě, že je již několik let (min. 18 měsíců) tzv. zavíčkovaná (uzavřená) a nikdo z ní nevylezl (ve víčku není díra). Dutinky lze označit fixou pro evidenci.

Přiznám se bez mučení, že já své domky vůbec nečistím, ani si dutinky nijak neznačím, ale respektuji, že někdo chce mít přírodní děje více pod kontrolou. I při tom všem bychom ale měli přírodě pomáhat, ne škodit. A proto i pro každé čistění dutinek platí staré známé “dvakrát měř, jednou řež“ a já si k tomu dovolím dodat “když si nejsi jistý, tak to nedělej“.

Ještě musím poznamenat, že pokud by po přečtení mého blogu někoho napadlo, že si samotářky koupí v zahraničí, tak to je asi taková pomoc přírodě jako plánovaná stavba vodního kanálu Dunaj – Odra – Labe, tedy nulová až záporná.

Když přijde jaro

Když se ohlásí příchod jara, všechny domečky odneste zpět ven na zahradu nebo balkon. Rozhodně nedoporučujeme domeček někam převážet, to kdyby vás to náhodou napadlo. Včelky jsou často úzce vázané na květenu, která se v okolí hnízda vyskytuje, takže pokud byste je převezli třeba na desítky kilometrů vzdálenou lokalitu, kde by vhodnou potravu nenašly, mohlo by to znamenat, že nově vylíhlé včelky už nebudou schopné zahnízdit.