Výběr domku pro včelky a jeho umístění

S přibývajícím povědomím o nutnosti pomáhat opylovačům kolem nás se naštěstí rozšiřuje i nabídka domečků pro včelky samotářky v obchodech, a to hlavně těch internetových. Domky se liší jak velikostí a tvarem, tak i materiálem, ze kterého jsou zhotoveny. Některé mají dokonce jednotlivé části vyrobené z průhledného plastu, takže můžete pozorovat i dění uvnitř dutinek. Pokud váháte, který domeček zvolit, může vám pomoci následující text. Dozvíte se v něm, jak vybrat ten nejvhodnější domek právě pro vaši zahradu a vaše potřeby.

Základní požadavky, které by měl každý správný domek pro včelky samotářky splňovat

(pokud je nesplňuje, raději ho nekupujte)

  • dutinky nesmí být průchozí, zadní strana domku musí být proto plná
  • dutinky by měly být chráněny před ptáky (to pokud jsou v domku umístěna stébla, dutinky z papíru atp.), domky se stébly, kde tomu tak není, dokáže strakapoud i další ptáci ve snaze dostat se k zárodkům velmi rychle rozebrat

Dále je potřeba si ujasnit: 

  • kam chcete domek umístit – ideální je teplé slunné místo chráněné před severním větrem
  • způsob umístění – zavěšení na zeď či větev, postavení na okenní parapet či balkon, postavení na špalek na zahradu, umístění na zem
  • zda chcete děj v dutinkách pozorovat
  • velikost domku dle záměru – opylování větší zahrady, nebo jen seznámení se s životem včelek
  • jestli chcete výrobek, který vydrží dlouhá léta, nebo jen nějaký na zkoušku
  • zda chcete pomoci konkrétnímu druhu včelek, které se ve vaší lokalitě vyskytují – pak zvolte domek s vhodným průměrem dutinek, pokud chcete domek multifunkční – zvolte si mix průměrů od 3 do cca 9 mm

Z jakých domků pro včelky můžete vybírat?

Dřevěný domeček se stříškou

Nejběžnější domek, který se skládá z obvodové konstrukce ze dřeva, zadní stěna je také ze dřeva. Jednotlivé oddíly jsou vyplněné materiálem, který slouží jako úkryt pro včelky samotářky. Může to být dřevo s předvrtanými otvory, cihly s dutinami, nebo dutinky ze stébel bambusu či rákosu. Dutinky musí být neprůchozí. Pro ochranu před ptáky, kteří se živí larvami, je dobré mít domek opatřený pletivem. Jestli koupený domek pletivo nemá, můžete ho připevnit dodatečně. Pokud máte domek bez síťky, stačí domek obalit králičím pletivem. Včelky jím v pohodě proletí, ale ptáci se nedostanou k dutinkám…Domeček ze dřeva můžete zavěsit nebo postavit na suché slunné místo.

Dřevocementový domek

Dřevocement je tvořený směsí dřevěných pilin, cementu a dalších látek, což z něj dělá extrémně odolný materiál s dlouhou životností (vydrží vám déle než domek dřevěný). Dřevocement zároveň dobře izoluje a je paropropustný, takže uvnitř domku nedochází ke kondenzaci vlhkosti. Domky mohou být celé dřevocementové, ty jsou určené pro včelky, které preferují staré zídky a skuliny v omítkách. Jelikož jde o pevný materiál, dutinky jsou chráněny před nenechavými ptáky. Další variantou je dřevocementová schránka, která je vyplněná odlišným materiálem: provrtanými cihlami nebo stébly rákosu. Tyto domky mají předsazené pletivo jako ochranu před datlovitými (datel, strakapoud, žluna). Jsou určeny k zavěšení i postavení.

Moderní designový domek

Vnější konstrukce domku je vyrobena ze speciálního materiálu (směsi recyklovaného plastu  a jílu). Vnitřek domku tvoří dřevo s dutinkami a bambusové dutinky. Pokud byste tenhle domek potkali někde v galerii, snad by vás to ani nepřekvapilo, vypadá jako moderní umělecké dílko. Jestli se nevyžíváte v pohádkových chaloupkách a chcete něco nenápadného, tento minimalistický domek uspokojí vás i včelky.

Domek z dřevěných bloků

Tento typ domku je oblíbený v USA a Kanadě, kde se používá pro chov čalounice vojtěškové. Bloky ze dřeva mají vyfrézované drážky, jsou vyskládané na sebe a spojené. Mají stříšku, ale celý systém je jako skládačka, takže můžete domek rozebrat. Tento typ domku uvítají především čalounice, ale i zednice a jiné včelky samotářky.

Domek vhodný k pozorování včelek

Takové domky mají některé části vyrobené z průhledného materiálu (dělící stěny nebo dutinky), takže po odklopení střechy nebo stěny můžete pozorovat, v jaké fázi se včelí zárodek zrovna nachází a co se v dutinkách odehrává.

Zavěšený tubus s dutinkami

Menší domky určené k zavěšení na větve stromů, nebo i na balkon. Není potřeba žádné dodatečné montování nebo připevňování ke zdi. Válce a soudky jsou vyplněny dutinkami. Po dvou až třech letech, když jsou dutinky opotřebované, je možné je vyměnit za nové (bambusové, rákosové nebo kupované papírové či kartonové). Stěna těchto soudků má izolační funkci. Některé mají i víko, které chrání obsazené dutinky před ptáky.

Jednoduchý domek si můžete vytvořit i sami, stačí zakoupit samotné dutinky a popustit uzdu fantazii.

Kam včelí domek nejlépe umístit?

Včelkám se bude nejlépe dařit na teplém, suchém a slunném místě, jih nebo jihovýchod je ideální. Některé včelky fungují až od určité teploty, takže pokud na jejich domek brzy z rána zasvítí sluníčko, tím dříve se mohou pustit do práce.

Domek můžete umístit k zemi, pokud tam včelky nebude nikdo a nic rušit a zároveň tam nebude příliš vlhko, nebo ho pověsit na zeď, strom či pergolu.

Domek pro včelky samotářky si můžete pořídit, i když bydlíte v bytě. Ze zkušeností víme, že včelky časem obsadí i domečky umístěné na balkonech, pokud nejsou umístěny výše než okolní vegetace (i stromy) a pokud v okolí něco kvete.
Důležitý je přístup k potravě, včelka na váš domek spíš natrefí, když bude umístěný blízko kvetoucí zahrady, sadu či parku, kam si zalétne sebrat nějaký nektar a pyl. Na takovém místě budou mít zároveň nově vylíhnuté včelky potravu hned u domečku.

Při správním výběru domku a lokality získáte nejen možnost pozorovat atraktivní život včelek samotářek, ale také neocenitelné opylovače pro svoji zahradu. Navíc, pokud bude samotářkám na vaší zahradě dobře, máte mírumilovné a tiché sousedy na dlouhá léta. Za to ta trocha námahy s výběrem domku a jeho dobrým umístěním rozhodně stojí.

Další informace o umístění včelího domku najdete i ZDE.

Možná vás napadlo obydlený domek někam přestěhovat, nedělejte to. Včelky jsou potravně specifické a nikdy přesně nemáte jistotu, že na novém stanovišti najdou svou obživu. Více se o problému můžete dočíst ZDE.